Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

Karanlıkta Diyalog: Kalp gözünün açıldığı sergi

Banu CONKER, Hayata Dair, yaşam, 13 Ocak 2014
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

 

 

 
Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü
 
Banu Conker

Siz hiç zifiri karanlıkta kaldınız mı? Sıfır görme duygusuyla baş başa saatler geçirdiniz mi? Aylarca, yıllarca, bir daha hiç göremeyeceğinizi bilmeden...
Hayata Dairkadınlar klubü
Geçenlerde bir niyetim için adak adamıştım. Adağım oruç tutmaktı. Oruç tutarken şunu fark ettim, herkes oruç tutarken açların halini anlamamızı, empati kurmamızı söylüyordu, orucun anlamı buydu. Bunu düşünürken birden sinirlendim. Madem oruç tutarak açların halinden anlayacaktık, neden bir ay boyunca gözlerimizi hiç açmadan körlerin halini anlamaya, bir ay boyunca hiçbir sözcük söylemeden sağır dilsizlerin halinden anlamaya, bir ay boyunca tekerlekli sandalyeden hiç kalkmadan yürüyemeyenlerin halinden anlamaya niyet etmiyorduk? Tabii bunun cevabı yoktu.
Hayata Dair
Geçenlerde metronun yürüyen merdivenlerinden inerken birden gözüme bir sergi afişi ilişti: Karanlıkta diyalog
Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
Karanlıkta diyalogZamanım vardı, hemen gidebilirdim. İş hayatının yoğun çarkında artık sergi, konser, müze gezileri yapamayan ben için müthiş bir fırsattı, ama maalesef gidemedim. Giriş biletli ve seanslı olduğu için o günlük yer kalmamıştı. Ben de bir sonraki haftaya bilet aldım. Gişedeki genç seans saatinden 15 dakika önce gelmemi, güvenlik konularını anlatacaklarını söyledi. Vay, bu benim düşündüğümden de ciddi bir şeydi.
Hayata Dairkadın
Tümüyle karanlık demek aslında kendinle yüzleşmek demek bir yerde. Bunu bildiğim için bütün haftayı heyecanla geçirdim desem yeridir. Seans saatinden 15 dakika değil, 30 dakika önce oradaydım. Ceketimi, çantamı oradaki dolaba koyup anahtarı boynuma astım, yanıma biraz madeni ve küçük para aldım, içeride ihtiyacımız olacakmış ve sonunda içeri girdik.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Yoo, size sergiyi anlatacağımı sanmayın, çünkü bu yazıyı okuyan, okumayan herkesin oraya gidip kendi serüvenini yaşamasını diliyorum. Ben sadece bu sergi sayesinde bir ay bile olmasa 90 dakikalığına körleri anladığımı, körlerin kulaklarının duyma ve ses ayırt etme konusunda ne kadar ileri olabileceğini, gözler kapalıyken aslında dış dünyanın ne kadar gürültülü ve beyin yoran bir şey olduğunu fark ettiğimi anlatmak istiyorum.
El sanatları hobiler geridönüşüm projeleri
Sergideki rehberimiz Necmi bey 20 yıl önce bir trafik kazasında kaybetmiş gözlerini. Bir geceden sabaha sıfır gören bir kişi olarak uyanmış. Bir ay çok zorlanmış, sonra kabul etmiş gerçeği. Beyninize kabul ettirdikten sonra sorun yok, dedi. Sergi öncesinde 15 gün boyunca Almanlardan eğitim aldıklarını anlattı.
deneme öykü edebiyat yazı makale
90 dakika süren sergi içinizdeki, fark etmediğiniz yönlerinizi uyandıracak. Aslında görmenin ne kadar büyük bir ayrımcılık yarattığını fark ettim ben. Düşünsenize, karşınızdaki sizin için sadece sesiyle var oluyor, rengi, saçı, yüzü, giysileri yok. Öyle aydınlık bir dünya var bu sergide.
Hayata Dairkadınlar klubü
Sergi boyunca bastonunuz sizin en önemli uzuvlarınızdan biri oluyor, ona sahip çıkın ve kendinizi tanımak için bu mükemmel fırsatı lütfen kaçırmayın.

Yazan: Banu Conker - GrafikSaati  Makale yazı şiir öykü deneme

Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Hayata Dair yaşam

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası