Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Affetmek | Özgür olmak mı intikam ateşiyle yanmak mı?

Her gün onlarca olay yaşıyoruz ve bunlar doğduğumuz andan itibaren, hatta daha biz anne karnındayken olan şeyler... Bazıları yaralıyor bizi, bazıları teğet geçiyor, bazıları çok acıtıyor. Her yaşadığımız olay hayatımızda anılar bırakıyor ve onlara göre hayatımızı tekrar düzenliyoruz. Çok kırıldıysak bir zırh geliştiriyoruz kendimizce. Olduğumuz gibi görünmek yaraladıysa bir maske ediniyoruz hemen. Onların ardında kendimizi güvende hissediyoruz. Bazen de maskemiz öfkemiz oluyor. Öyle güçlü bir ateş oluyor ki içimizde o öfke, onun ateşinde buluyoruz yaşam enerjimizi. Öyle yaşadığımızı hissediyoruz. Güçlü oluyoruz, öfkelendiğimiz kişiden intikam alıyoruz böylece.
Hayata Dair Kültür Sanat Dergisiyazı ve makaleler
Sonra o öfkenin ateşi bizi yakmaya başlıyor. Aslında zaman geçtikçe kor haline geliyor ateş ve içten içe yanarken bizi de yakıyor. Biz ise yandığımızı farketmeden öfkemizin gücünü kullanmaya çalışıyoruz. Ve bir gün acı gerçekle yüzleşiyoruz. Öfke duyduğumuz kişi bizim ona duyduğumuz öfkenin farkında bile değil, kendi hayatına devam ediyor, içimizdeki ateş bizi yakarken o hiçbir şeyin farkında bile değil. Aslında işin acı tarafı, biz sadece içimizde yarattığımız, yaşadığımız anının sürekli sahnelenmesinden ortaya çıkan senaryoyu yazan kişi olarak hayatımızı tek bir yara yüzünden bırakmış, bir öfkenin peşinde kukla olmuşuz ve bunun farkında bile değiliz. Kısaca pire(yaşadığımız kırıcı olay) yüzünden yorganı (hayatımızı) yakmışız, ama bir de derler ya, öfkeyle kalkan zararla oturur diye, işte o süregelen öfke bir tek bize zarar veriyor. Hastalıklar peşimizden bizimle dolaşmaya başlıyor. En çok da karaciğer bundan etkileniyor.
Hayata Dairhaber ve yazıları
Çözüm söylemesi kolay, uygulaması biraz çaba gerektiren affetmek... Öyle dil ucuyla değil, gönlün tam orta yerinden kocaman itfaiye araçlarıyla öfkenin yangınını söndürecek kadar yoğun suları akıtacak bir affediş...
Anne baba çocuk
Affetmek belki de kendimize yapabileceğimiz en büyük iyilik, belki de öfkelendiğimiz kişiyi cezalandırabileceğimiz en büyük araç.
Hayata Dair haberleri GrafikTime son dakika haberleri
Düşünsenize, patronunuza öfkelenip de acısını evde eşinizden çıkardığınızı... Bu sizi mutlu edecek mi? Ya da o öfke ile işyerinde yaptığınız bir hata yüzünden işten çıkarıldığınızı... Ya da o öfke yüzünden geceler boyu uyuyamadığınız için yaşam kalitenizin düştüğünü... Tüm bunların size getirisi ne?
Hayata Dair haberleri son dakika haber
Tabii ki bu örnek çok hafif bir örnek. Hepimizin hayatında, ‘hayatımı kararttı’ dedirten çok acı olaylar olabilir, affetmek çok büyük acizlik gibi gelebilir, ama inanın asıl güç affetmekte yatıyor. Affetmek için aslında görünenin ötesine bakmak gerekiyor.
Hayata Dair son dakika haberleri
"Ne neden oldu?" Belki bu soruyla bile görünenin ötesine geçmek mümkün olabilir. Ve biraz ötesini görünce affetmek daha kolay olabilir.
Dünyadan magazin world magazine
Ben de boşandıktan sonra kocama karşı büyük bir öfke besledim. Hatta o öfke sönmesin diye yaşadıklarımı unutur gibi olunca kendime hatırlatıyordum ve kendimi alevlendiriyordum, yangına körükle gidiyordum kısaca. Sonra tüm bunların hayatımı ne kadar kısıtladığını gördüm. Affetmeye karar vermek için önce başıma gelenleri kabul ettim, direnmeyi bıraktım. Sonra affetmek kendiliğinden geliverdi tıpış tıpış. Fazla çabaya gerek duymadan hayatımdaki hafiflik kapısını açıverdim ve özgürleştim.
Hayata Dairel sanatları handi crafts
Bazen de olayları değiştiremeyeceğimizi bile bile öfke duyarız ve affetmeyi istemeyiz. Örneğin ülkeyi bu duruma getirenleri, daha yaşamının baharındaki gençlerin ölümüne neden olanları... Peki, onları affetmemek tüm bu olanları düzeltir mi? "Hayır" ama yine de affedemem diyorsanız, "kibirlisiniz" derim. "Kendinizi büyük görüyorsunuz, o kadar büyük görüyorsunuz ki, siz affetmeyince egonuzun tatmin olacağını düşünüyorsunuz" derim.
Hayata Dairşirin gurme kolay ve pratik yemek tarifleri
Egonuz ne kadar tatmin olsa da, kibrinizin ne kadar büyük olduğunu farkında olmasanız da, özgürlüğünüzü kendi elinizle öfke duyduğunuz o kişilere vermektesiniz, farkında mısınız?
Hayata Dairmoda trendler kombin önerileri
Şimdi seçiminizi yapın, "özgür olmak mı, egonuzun tatmini mi, intikam alma isteğinin size verdiği anlık haz ve sonrasında o hazzın ateşinde yanmak mı?"

Resim Kaynak

https://lebenskarneval.de/wp-content/uploads/2021/10/Freiheitskonzept-verzeihen-um-frei-zu-werden-Vogel-und-Kette-720x405.jpg.webp

Yazan: Banu Conker - GrafikSaati Kişisel gelişim, 25 Nisan 2014 Makale yazı şiir öykü deneme

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları

Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer makale, araştırma ve yazılardan

Bu sayfada en çok arananlar

Özel Arama

 

affetmek, affetmek nedir, özgür olmak, özgürlük, nedir, intikam, intikam almak, kişisel gelişim, yazıları, kırılmak, egonun tatmini, banu conker, bağışlamak, bağışlamanın, affetmenin, gücü,

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.org@gmail.com| gizlilik politikası