Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

 

Özgür olmak ne demek?

Banu CONKER, Hayata Dair
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Enerjiniz ne kadar yüksekse, vizyonunuz o kadar geniş olur, çünkü kuş misali olaylara yukarıdan her detayıyla bakabilmeniz söz konusudur.

 

 
Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü
 
Banu Conker

Hepinizin de bildiği gibi birkaç ay önce Türkiye bir diriliş yaşadı.
Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
Herkes sokağa döküldü, çünkü artık bıçak kemiğe dayanmıştı, özgürlüklerin kısıtlandığı ayyuka çıkmıştı. Kadınların kürtaj yaptırmasından tutun da, içki içmeye kadar her şeye bir yaptırım, bir kısıtlama getirildi. Bu da aslında insanları bölmenin bir yolu, ama çoğu kişi bunu anlamadı. Sayın başbakanımızın %50 ile tabir ettiği bir kısım insan da sokağa dökülenlere karşı olduğu için ve aslında sokaktakiler sistem karşıtı, hükümet karşıtı, parti karşıtı adlandırıldığı için insanlar birbirine düşman olmaya başladı. Aslında sokaktaki adam, evdeki adamın ihtiyaç duymadığı, belki de hiç farkında bile olmadığı özgürlüğünü arıyordu.
Hayata Dairkadın
özgürlükBir yandan özgürlük, bir yandan doğa sevgisi... Yol değil aslında amaç, her geçen gün azalan topraklar üzerinden daha çok para getirecek rantı yaratmak, ama henüz tam olarak anlatılamadı bu, çünkü sürekli saptırılıyor. Yol istemeyen ormana gitsin dendi. İnsanlar yeşil alanlar isterken aslında nefes alma, doğayla olma özgürlüklerini arıyorlar. Ve bu da en doğal insanlık hakkı, doğadan koparılan insan bir yerde ruhundan koparılıyor. Bu da bir kölelik sistemi. Zaten çevremiz sürekli bangırdayan reklamlarla, otobüs üzerindeki sloganlarla dolu, kendimizden ve duygularımızdan o kadar uzağız ki, kendimizi fark etmiyoruz, içimizdeki boşluğun adını koyamıyoruz ve sürekli alışveriş yapıyoruz, çünkü bize duygularımızı satıyorlar.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
'Hey, bu saati alırsan özgüvenin yerine gelir, çünkü kendini bilmem kim gibi hissedersin.' ‘heeeey, tam da ihtiyacım olan şey bu, alıyorum bu saati, varsın beş maaşıma bedel olsun, sorun değil, onu takınca mutlu olacağım.’ Saat alınır, iki gün herkese gösterilir, gururla bakılır, zaman öğrenilir. Ama zaman geçer bu arada, mutluluk azalır, artık başka bir ihtiyaç vardır, çünkü o boşluk orada duruyordur. Hal böyleyken mutlu olabilir misiniz? Kendinizi kandırabiliyorsanız, evet tabii ki. Ama kandırmak da bir yere kadar, o mutsuzluk sizi içten tüketir.
El sanatları hobiler geridönüşüm projeleri
Mutlu olmak için özgür olmak, özgür hissetmek gerek. Başka çare yok. Evet, belki siz sokaktaki adam gibi düşünmüyorsunuz, çünkü kürtaja karşısınız zaten, içki de içmiyorsunuz, ama neden seçimi ona bırakmıyorsunuz? Herkes kendi seçiminden sorumlu. Atalarımız bile demiş, her koyun kendi bacağından asılır diye.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Bazen Facebook’ta yorumlara bakıyorum. Daha yeni ODTÜ ormanı talan edildi ve öğrenciler sahip çıktılar. AKP taraftarı biri (artık bu da biraz maça döndü, ne olduğu hiç konuşulamıyor, düşünülemiyor, tartışılamıyor, çünkü taraf ne yaparsa o doğru kabul ediliyor, halbuki herkesin yaptığı iyi şeyler de vardır, kötü şeyler de ve hepsi konuşulabilmelidir, yanlış olanlar tartışılabilmeli, eleştirilebilmelidir) yorumunda karşı partinin belediye olduğu yerlerdeki talana göz yumulduğu gibi bir yorumla beni benden aldı. E be adam diyesim geldi, neden sen karşı çıkmadın o zaman? Doğa bu, geri dönüşü yok, neden sahip çıkmadın, neden sahip çıkmıyorsun? Sonra cevabı buldum, insanlar haklarına sahip çıkmayı da bilmiyorlardı aslında Haziran’ın başına kadar. Ama şimdi hakkımız olan için sokaklardayız, çünkü hak verilmiyor, alınıyor.

Çocuklarınıza haklarını almayı, haklarına sahip çıkmayı öğretmeniz dileğiyle...
Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
Tabii ki en büyük hak, özgürlük... Özgürlüğün resmini çizebilir misiniz? Herkesin özgürlük resmi farklıdır. Biri için başını kapatmak özgürlükken, diğeri için başı açık gezmekse, kimsenin bunu yargılamaya hakkı yok bence. Biri içki içmeyi seviyor diye suçlu olamaz, ama içip de başkalarını rahatsız etme hakkı da yoktur, çünkü bu da karşıdakinin özgürlüğünün sınırına gelinmiş demektir. Kısaca ihlaller çözüm değildir, tek bir doğru var, o da özgürlük... Varsın, içini siz doldurun.
Şunu da hep aklınızda tutun lütfen. Enerjiniz ne kadar yüksekse, vizyonunuz o kadar geniş olur, çünkü kuş misali olaylara yukarıdan her detayıyla bakabilmeniz söz konusudur.
Hayata Dair
Bir noktaya takılıp kalmaktansa, her noktayı görebilmek de insanı özgür kılar. Hep özgür olabilmemiz dileğiyle...

Yazan: Banu Conker - Hayata Dair  Makale yazı şiir öykü deneme
http://bitutamtuz.com/

GrafikSaati, yaşam

Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası