Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Ukrayna'da siviller Rus işgalinden kaçıyor

Ruszya Ukraynayna savaşı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle çatışma bölgelerinde yaşayan siviller evlerini terk etmek zorunda kalırken başkent Kiev yakınlarındaki bölgelerden tahliye edilen ve kalacak yerleri olmayan bazı siviller kentteki okullara sığınıyor. Savaşın yorgunluğu bedenlerine ağır gelen yaşlıların bir kısmı da Kiev'deki okullara yerleştiriliyor. Kiev'in doğusunda yer alan 115 numaralı anaokulu da çatışmalardan kaçan sivillere ev sahipliği yapıyor. Ukrayna ordusunun isteği doğrultusundan tahliye edilen sivillerin barınmasına açılan anaokulunda 50 kişi kalıyor.

Bu anaokulunda tahliye edilenlere gönüller tarafından yiyecek sağlanıyor, diğer ihtiyaçları gideriliyor. Anaokuluna geçici süre yerleştirilenler de var, Kiev'den ayrılmak istemeyenler de. Geçici süre bu okulda kalanlar, daha sonra başka güvenli kentlere tahliye ediliyor. Bu okula sığınanların çoğunluğunu yaşlılar oluşturuyor.
Birkaç parça valize yerleştirdikleri koca hayatlarıyla evlerini terk eden siviller, okuldaki bir salonda hep bir arada kalıyor. Torunları yaşlarındaki çocukların oyunlar oynadığı anaokulunun salonunda bugün savaştan kaçan nineler, dedeler hayata tutunmaya çalışıyor. Binlerce kişinin hayatına mal olan savaş, Ukraynalı sivillerin de hayatını tersine çevirmiş durumda. Burada kalan yaşlılar, belki de ilk defa hayatlarında evlerini terk etmek zorunda kalıyor.

"Köydeki evlerin yarısı yok oldu, yandı"
Kiev yakınlarındaki Pushcha-Vodytsya bölgesindeki çatışmalardan kaçarak bu okula gelen 73 yaşındaki Olya Marchenko, geldikleri yerin ağır bombardımana maruz kaldığını belirtti. Oğlu ve torunuyla evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyleyen Marchenko, 4 gün önce bu okula geldiğini dile getirdi. Bölgelerine yönelik saldırıların ardından sığınaklarda saklandıklarını ifade eden ve yaşadıklarını anlatırken göz yaşlarına boğulan Marchenko, "Köydeki evlerin yarısı yok oldu, yandı. Ne elektrik vardı ne de gaz. Bizim evimize bir şey olmamıştı. Komşularımız bizim evdeki sığınakta kalıyordu. Ne zaman bitecek?" ifadesini kullandı.

Yaşadığı acı nedeniyle konuşmakta zorlanan Marchenko, Kiev'de hiçbir akrabasının olmadığını ve nereye gideceklerini bilmediğini söyledi. Sadece 2 dakika içinde bir ömür yaşadığı evi terk ettiğini anlatan Marchenko, şöyle devam etti: "Gönüller evimize geldi ve herkesin 2 dakika içinde eşyalarını alarak hazır olmasını istedi. Bu kadar kısa zamanda ne alınabilir ki? O anda sığınaktaydık. Sığınaktan çıktık, arabaya bindik, oradan bizi başka bir sığınağa götürdüler. Sonra da buraya geldik." Marchenko ve milyonlarca Ukraynalı sivil, evlerini terk etmiş durumda ve savaşın bedelini en ağır şekilde ödüyor.

Mustafa Deveci 13.03.2022

Ruszya Ukraynayna savaşı

Kaynak

Resim kaynak

Bu sayfada en çok aranan terimler

ukrayna rusya ukrayna rusya savaşı ukrayna rusya son durum ukrayna rusya son dakika ukrayna rusya harita ukrayna rusya son durum haritası ukrayna rusya krizi neden çıktı wiki

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.org[at]gmail.com| gizlilik politikası