Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

 

 

Rolling Stones: İlk albümden bugüne 50 efsane yıl | Dünyanın ilk stereo denemesini kim yaptı ve stereo ses tekniğini kim keşfetti

Hayata Dair Kültür Sanat Dergisi, Kültür Sanat Haberleri, 24 Nisan 2014

The Rolling Stones: EDünyanın ilk stereo kaydı ve dolby tekniğinin keşfi
 

The Rolling Stones - Not Fade Away 1964

The Rolling Stones grubunun grupla aynı ismi taşıyan albümleri, 50 yıl önce 24 Nisan 1964 tarihinde yayınlanmıştı.
Hayata DairKültür Sanat ve Haber Dergisi
The Rolling Stones grubu 1964 yılında yayınladıkları ilk albümden hemen önce 3 single'dan oluşan mini bir albüm (EP) yayınlamıştı.
Hayata Dair Makaleyazı yorum analiz deneme öykü
Grubun "Not Fade Away" isimli 45'liği pek çok ülkede ve özellikle İngiltere'de grubun ilk hit şarkısı oldu. Ancak 45'lik olarak başarılı olan "Not Fade Away" isimli şarkı sadece 45'lik (2 şarkılık mini albüm) olarak basıldı ve albümün Amerika baskısı dışında ilk albümde yer almadı.
Hayata Dair haberleri son dakika haberler
Grubun, 1964 yılındaki başlangıç kadrosu da bugünkünden farklı idi.
Hayata Dair son dakika haberleri
Mantar kafa saç stilinden kıyafet tarzına, aynı yıllarda daha beyefendi bir imaj çizen The Beatles grubundan taban tabana zıt bir stil oluşturan The Rolling Stones grubu, The Beatles grubunun aksine 'serseri' imajını benimsedi.
Dünyadan magazin world magazine
Grubun günümüz şartlarında hayli ilgi çekici ve eğlenceli olan tarzları, o yıllarda da bir hayli garipsenmişti.
Hayata Dairel sanatları handi crafts
The Rolling Stones grubunun ilk albümünde (The Rolling Stones albümünde) 12 şarkı vardı ve sadece 3 şarkı geleneksel İngiliz rock müziğinin motiflerini (yoğun olarak) taşıyordu.
Hayata Dairşirin gurme kolay ve pratik yemek tarifleri
The Rolling Stones'un, grupla aynı adı taşıyan ilk albümleri bundan tam 50 yıl önce çift bant tekniği kullanılarak (dünyadaki ilk stereo denemesi) piyasaya çıkmıştı. İlerleyen yıllarda aynı albüm her iki bandın orijinal şekli olan şekilde yani mono olarak (iki bant tek bantta birleştirilerek) yayınlandı. Albüm, ses yalıtımını sağlamak için duvarlara raptedilmiş yumurta kartonlarının bulunduğu küçük bir odada Londra'daki Regent Sound Stüdyosunda 10 gün içinde kaydedilmişti.
Hayata Dairmoda trendler kombin önerileri
Sonraki yıllarda The Who, The Kinks ve The Yardbirds gibi başka İngiliz rock grupları da (genel kabule göre The Rolling Stones grubununun bulduğu kabul edilen) ilkel stereo tekniğini yani çift bant tekniğini kullanarak şarkılara derinlik katmayı amaçladı.
Hayata Dairannelik yazıları anne baba çocuk bebek
Yarım yüzyıl önce yayınlanan ilk Rolling Stones albümü olan The Rolling Stones albümü; grubun başarısında önemli rol oynadı. Albüm, İngiltere listesinde zirveye çıktı ve 1 yıl boyunca 1 numarada kaldı. Grubun ilk albümü The Rolling Stones, Amerika ve Almanya'da da 2. sıraya yükselmeyi başardı.
Tevfik Elçioğlu Rolling Stones: İlk albümden bugüne 50 efsane yıl | Dünyanın ilk stereo denemesini kim yaptı ve stereo ses tekniğini kim keşfetti
İlerleyen yıllarda 100 milyondan fazla albüm satan The Rolling Stones grubu gelmiş geçmiş en tanınmış rock müzik gruplardan biri olarak kabul edilir.

Hayata Dair
Editör (yazı editörü): Tevfik Elçioğlu

Faydalanılan kaynaklar (source):
1- The Rolling Stones official website http://www.rollingstones.com/ &
2- Andreas Zimmer 
3- Rolling Stone magazine https://www.facebook.com/RollingStone?rf=191275447583577

The Rolling Stones: EDünyanın ilk stereo kaydı ve dolby tekniğinin keşfi

 

  Copyright: Her hakkı saklıdır grafiksaati.org@gmail.com gizlilik politikası