Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

 

Gezi direnişinin yıldönümü | Gezi olaylarının yıldönümünde

Banu CONKER, Hayata Dair Makaleler, 20 Mayıs 2014 - Güncelleme: 27 Mayıs 2014 Politika, Banu Conker tüm Hayata Dair yazıları,

 

 
Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü
 
Banu Conker

Türkiye sınırları içinde yaşayan herkesin hayatını değiştiren Gezi olaylarının yıldönümü yaklaşıyor. Yakında her yerde geçirdiğimiz bir yılın izlerinin yazılarını görmeye, anılarımızı tazelemek için sunulan yaşanmışlıkları görmeye başlayacağız büyük olasılıkla.
Hayata Dair Kültür Sanat Dergisiyazı ve makaleler
Herkes gibi benim hayatım da değişti. Hayır, hayır, ben dayak yemedim, tutuklanmadım, evladımı kaybetmedim. En fazlası gaz yedim Gezi’de ve Beşiktaş’ta. Hayatımı değiştiren şey daha politize olmam ve daha önce normal karşıladığım bir çok şeyin başka insanların hayatında anormal olduğunu görmem oldu. 80’li yıllarda ergenliğe adım atan genç kuşak tümüyle apolitize edilmişti. Biraz da zorunluluktandı bu, aileler çok acı çekmişlerdi o zamanlar, sağcılar- solcular olarak bölünmüştü ülke. Biz de hiçbir şey sorgulamadan büyüdük. Şimdi baktığım zaman ülkede ayrımcılığın ve bölünmenin sonu yok. Neredeyse bölüne bölüne amip boyutunda kaldık, Gezi’de ‘biz’ olmayı öğrenmişken, son zamanlarda ‘bir’ olduk.
Hayata Dairhaber ve yazıları
Benim gibi spritüel alanlarda çalışma yapanlar veya en azından bu konularda okuyanlar aslında bir’liğe doğru gitmeye çalıştığımızı bilir. Bu bir’lik içinde herkesin aynı ve eşit olduğu düşüncesini barındırır, bende ne varsa karşımdakinde de o vardır, o yüzden aslında birbirimizden farklı değilizdir, sadece bir bütünün parçalarıyızdır. Ama şu anda içinde bulunduğumuz Türkiye şartlarında bölünme o kadar çoğaldı ki, bir olmak anlam değiştirdi, birey olarak varolmak olarak anlaşılıyor benim için.
Anne baba çocuk
Gezi’de elele vermiş, özgürlüğü için, doğa için ve sadece yaşarken yaşamın tadına varmak için orada bulunanlar ayrımcılık konusunda bir yarışa girdiler sanki.
Hayata Dair haberleri GrafikTime son dakika haberleri
Bizden, bizden değil.
Benim gibi, benim gibi değil
Başı açık, başı kapalı
Alevi, Sünni
Ermeni, Rum, Türk, Kürt, Çerkes, Arnavut, Süryani
Evinde, sokakta
Eylemci, eyleme katılmayan
Banu Conker yazı ve makaleleri
Her düşüncemiz başkaları tarafından kabul görmek zorunda değil. Biz de herkesin düşüncesini kabul etmek zorunda değiliz zaten. Herkes birbirinin aynısı olsaydı, ne öğrenebilirdik bu hayatta ve bu dünyada? Tabii ki farklılıklarımız olacak, ama birbirimize saygı duymayı öğrenmemiz gerekli. Herkesi kendi yaşadığı şartlar içinde değerlendirmemiz gerekli. Herkesin bilinç düzeyi aynı olamaz. Ben başkalarını değiştirmeyi bırakalı uzunca bir süre oldu, değiştirmeyi bırakınca kabul sürecim başladı. Herkesi olduğu gibi kabul etmek insanı öfkelenmekten koruyor. Öfkelenmeyince iletişim daha kolay ve basit oluyor. Sadece dinlemeyi bilmek gerekli, dinlemek kadar duymak da önemli. İşte Gezi bana bunların farkını gösterdi. Ayrımcılık çok kolaydır, insanı rahat bir hayata sürükler. Benim gibi düşünmeyen insanları hayatımdan çıkarırsam bir şeyler için çaba göstermeme gerek kalmaz. Kimseye kendimi anlatmama gerek kalmaz. Değişmeme de gerek kalmaz. Bugün neysem yıllar sonra da böyle olacağımın garantisidir, kendim gibi olan insanlarla birlikte olmak. Ama benim gibi olmayanlarla birlikte olmak renktir, bir kıvılcımdır hayat ateşimi körükleyen, bana enerji veren. Neden bunları sevgiyle yaşamayayım? Ne olur, benim yanımda Alevi varsa? Zaten bana ne onun ne olduğundan. O sadece Alevi bir ailede doğdu diye neden onu ayırıyorum kendimden? Ya hepimiz bu sınırların dışında doğmuş olsaydık, ne olacaktı o zaman?
Banu Conker Hayata Dair makaleleri yazıları
Bu ayrımcılık aslında Türk insanında ‘nerelisin?’ sorusu sorulduğu sürece olacaktır. Belki de sadece bu soruyu bırakmak bile bu ülkeyi daha yaşanılır bir yer yapmaya yeter.

Maalesef beni en çok üzen Gezi’ye gidenlerin yaptığı ayrımcılık oldu.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Ben daha çok gaz yedim, sen gaz bile yemedin.
Ben daha çok sokaktaydım, sen bilgisayar başından iki tane durum bildirdin.
Ben onu yaptım, sen bunu yapmadın.
Hayata Dair taksim gezi parkı olayları gezi parkı direnişi haberleri occupy gezi park
Peki, neden sadece kendi yaptıklarımıza odaklanıp başkalarının yaptıklarına saygı göstermiyoruz? Neden herkesi olduğu gibi kabul edemiyoruz? Madem Gezi’deydik, o zaman empatiyi de öğrenmiş olmalıyız biraz, değil mi?
Dünyadan magazin world magazine
Biri sokakta gaz yer, yapabildiği odur. Diğeri gaz yemez, ama vakıflara bağış toplamak için kitap çıkartır, bilmem kaç baskı olması için uğraşır, didinir, bir diğeri sadece sokaktan geçen birine yardım eder, bir kişi sinirli olduğu halde sokakta kavga etmeden evine gitmeyi başarır. Hepimizin bu ülke için yapabileceği bir şeyler var. Önemli olan birbirimizi kabul etmemiz, önemli olan haklarımıza ve kendimize sahip çıkmamız ve birlikte yükselmemiz.

Başka çare var mı?

Gezi Parkı haberleri | Öne çıkanlar

Yazan: Banu Conker - Hayata Dair Makale yazı şiir öykü deneme,

Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları

Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer makale, araştırma ve yazılardan


Hayata Dair makaleler

Gezi direnişinin yıldönümü yaklaşırken Gezi olayları | Banu Conker kişisel gelişim yazıları Grafik: Tevfik Elçioğlu

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.org@gmail.com| gizlilik politikası