Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

İktidar ve vicdan - 2014 Soma maden faciası 1939 Büyük Erzincan Depremi ve idarecilerin halka yaklaşımındaki farklar | Yazan: Tevfik Elçioğlu yazdı

Tevfik Elçioğlu, Hayata Dair , 21 Mayıs 2014

13 Mayıs günü Soma'da meydana gelen ve 301 kişinin öldüğü maden kazasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölgede yoğun tepkilerle karşılaştı. Bu tepkilere sinirlenen Başbakanlık müşaviri Yusuf Yerkel bir göstericiyi tekmeledi. İddialara göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto eden bir diğer gösterici ise başbakan Erdoğan ve korumaları tarafından tokatlandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sen eğer başbakanı yuhalarsan tokat'ı yersin" dediği öne sürülen video görüntüleri ortaya çıktı.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Peki eski yıllarda yaşanan 1939 büyük Erzincan depreminden sonra o dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ne yapmıştı? 1939 Büyük Erzincan depreminin ardından o anda yurt gezisi için Malatya'da bulunan İsmet İnönü buharlı trenle Erzinzan'a gitmek üzereyken; hapishane duvarları yıkıldığı için serbest kalan ama kaçmayan bir grup mahkumla karşılaştı. Mahkumlar İsmet İnönü'ye Erzincan'daki kurtarma çalışmalarına katılmak istediklerini söylediler.
Hayata Dair haberler son dakika haberleri
İsmet İnönü, mahkumlardan kaçmama sözü aldı. Kurtarma çalışmalarından sonra hepsinin tekrar hapishaneye geri dönecek şekilde kurtarma çalışmalarına katılabileceklerini söyledi. Çalışmalara katılacak mahkumları da kendi yolculuk ettiği trene hatta kendi vagonuna aldı.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Yardım faaliyetlerine katılan tüm insanlar gibi çalışmalara katılan mahkumlar da İsmet İnönü'nün vagonunun içinde özgürce dolaşabiliyordu ama İsmet İnönü hiç korkmadı. "Böyle bir günde, insanlara yardım etmeye giderken kaçacak kadar kötü bir insan olamaz. Suçlu da olsa ben vatandaşıma güvenirim" dedi.

Bir mahkum da bu cümleyi doğrulayarak Böyle günde eksilen yalnız hapishaneden değil, millet hizmetinden, kardeşine yardımdan, insanlıktan kaçmış olur. Bu ise alçaklıkların en büyüğüdür ve katil de olsa, hiçbirimizin suçu böyle bir cinayetten daha ağır olamaz” dedi. Mahkumların hiçbiri kaçmadı; Kurtarma çalışmalarının ardından yardım faaliyetlerine katılmış mahkumlar için af çıktı. (*)
İktidar ve vicdan Yazan: Tevfik Elçioğlu
İsmet İnönü ve kurtarma ekibi buharlı trenle Erzincan'a ulaşınca karşısına çıkan yaşlı bir kadın, oğlunun ve kocasının cesedini ararken yanmış, derisi soyulmuş ellerini göstererek, "Giresunlu Mehmet'im gitti; askerdi, senin yanında askerdi," diye haykırıp başını İnönü'nün göğsüne kodu ve "Kurtar bizi paşam" dedi.

Yazan: Tevfik Elçioğlu Hayata Dair Online Kültür Sanat Dergisi

İktidar ve vicdan Yazan: Tevfik Elçioğlu

Kaynakça:
(*): 1939 Erzincan depremi - Abdullah Bozdemir
http://www.kardere.com/default.aspx?pid=50646&nid=69392

(**): Kurtar bizi paşam fotoğrafı Yeni Sabah Gazetesi 1939
(***): Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık müşaviri Yusuf Yerkel vatandaş tekmeleme fotoğrafı -
Reuters

 

 

DMCA.com

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.org@gmail.com  |  gizlilik politikası