Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

 

Kendini dövenler...

Banu CONKER, Hayata Dair Kişisel gelişim, 21 Mayıs 2014 Banu Conker tüm Hayata Dair yazıları,

 

 
Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü
 
Banu Conker

Daha önce ‘Masayı dövenler’ diye bir yazı yazmıştım. Konu çocuk yetiştirmeydi aslında. Şimdi ise kendimizi nasıl dövdüğümüzü yazacağım.
Hayata Dair Kültür Sanat Dergisiyazı ve makaleler
Dövülmek, dayak yemek kötü şeydir, özellikle yetişkinseniz aslında bağışlanacak bir tarafı yoktur gibi görünür. Ben de hep böyle düşünüyordum, ama şimdi aslında dayak yemenin bile içimizden gelen enerjiyle ilgili olduğunu biliyorum, çünkü dayak yemek içimizde kendimize değer vermediğimiz için izin verdiğimizden başımıza gelen bir şey.
Hayata Dairhaber ve yazıları
Bunu gördüğümüz ve dışarıdan hissederek yaşadığımız için dur dememiz daha kolay olabilir, peki kendi kendimizi dövüyorsak...
Anne baba çocuk
Bir süre önce bir arkadaşım bana ‘yıllardır kendini dövüyorsun, yetmedi mi?’ dedi. Ben de o günden beri kendi içimde bir değişime gitmeye karar verdim. Sanırım kendimi daha az dövüyorum artık. Şimdi bunu sizinle paylaşma zamanı...
Hayata Dair haberleri GrafikTime son dakika haberleri
Kendinizi ‘şunu yapmam gerekli, bunu yapmam gerekli’ diye –meli, -malı’larla dövebilirsiniz. Kendinize o kadar büyük bir yük yaratırsınız ki, en sonunda o yükün altında yorgunluktan ezilir kalırsınız. Hatta yaşamı kaçırırsınız, hep planlarınıza odaklı yaşamaktan yaşadığınız ana odaklanamaz, ‘bir an önce yapayım, bitsin’ derken kendinizi yeni bir planlamanın içinde bulursunuz. Peki ne yapmalısınız?
Banu Conker yazı ve makaleleri
Kendini dövenlerÇözümü: Ben çözümü, akışta kalmakta buldum. Tabii ki plan yapıyorum, ama o plana saplanmıyorum, olduğu kadarını yapıp, olanla mutlu olmayı hedef edindim.
Banu Conker Hayata Dair makaleleri yazıları
Parasız yaşamak da bir tür dayaktır. Bir sürü borç yaparsınız, çünkü iyi yaşamak istiyorsunuzdur. Her şeyi kredi kartı ile öder, sonra da o kart borcu için çalışırsınız. Hatta bütün paranızı kredi kartı borcuna yatırır, sonra da yine kredi kartından ödeme yaparsınız. Bu boynunuza sarılan bir yılan gibidir, başı kuyruğunu yakalar ve boynunuzu sıkıp durur.

Çözümü: Ben çözümü, ‘istek mi, ihtiyaç mı?’ sorusunu kendime sormakta buldum. İsteklerimi bir süre erteledim, taksitli alışverişi kestim. Kendime aylık olarak kredi kartı harcama limiti koydum. Onun üzerine çıkmamaya özen gösterdim. Böylece sinemaya gitme, arkadaşlarımla yemeğe daha çok gidebilme lüksüne sahip oldum.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Sanırım ben fark edene kadar, cüzdanımda para taşımamak kendimi cezalandırma yöntemlerimin en başta gelenlerinden biriydi. Bütün param bankada duruyor, nasıl olsa gerekirse ATM’den çekerim diyordum, ama bir yere giderken bu sefer kendimi sıkıyordum; "ya nakit para gerekli olursa" diye.
Hayata Dair taksim gezi parkı olayları gezi parkı direnişi haberleri occupy gezi park
Ne kadar saçmalamışım yıllar boyunca... Kim bilir ne vardı bilinçaltımda ki, böyle bir dayak yöntemi seçmiştim...
Dünyadan magazin world magazine
Çözümü: Ben çözümü cüzdanıma en az 100 TL koymakta buldum. Bu yöntemle psikolojik olarak da rahatladım. "Ohh be!"

Evet, bunlar benim kendimi dövme stillerimmiş. Sanırım herkesin kendini mutsuz etmek için birtakım yöntemleri var. Önemli olan mutsuz olduğumuz konuları ortaya çıkartmak: Bunu yapınca çözümleri kendiliğinden geliveriyor zaten.

Herkese kendine değer verdiği bir yaşam dilerim.

İlişkili yazı

Masayı dövenler

Yazan: Banu Conker - Hayata Dair Makale yazı şiir öykü deneme,
Editör: Belgin Elçioğlu Hayata Dair

Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları


Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları


Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları


Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları


Diğer makale, araştırma ve yazılardan

 

Kendini dövenler

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.org@gmail.com| gizlilik politikası