Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

 

Diziler ve gerçek hayatta yaşayamadığımız duygular - kişisel gelişim yazıları - Banu Conker

Diziler ve gerçek hayatta yaşayamadığımız duygular - Kişisel gelişim yazıları

Banu CONKER, Hayata Dair 7 Ocak 2015 Banu Conker tüm Hayata Dair yazıları,

 

 
Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü
 
Banu Conker

Hazır dizilerden yazmışken devam edeyim: Konuşma stilimiz, davranışlarımız da dizilerdeki karakterlerden çok etkileniyor. Yaşayamadığımız duyguları, içimizde olduramadıklarımızı dizilerde yaşıyoruz. Örneğin yaşayamadığımız aşkı dizinin erkek başrol oyuncusu bize yaşatıyor. Ya da sahip olamadıklarımıza dizilerde ulaştığımızı hayal ediyoruz. Bir de etkilendiğimiz konuşma tarzı var. O kişi gibi olmak için dizideki kişi gibi konuşmaya da başlayabiliriz örneğin.
Hayata Dair Kültür Sanat Dergisiyazı ve makaleler
Ben dizilerde karakter tahlili yapmaya bayılıyorum. Hep görüneni bilir ve ancak algıladığımız kadarını yorumlarız ya, ben biraz da nefes terapistliğinin getirdiği bilgilerle görünenin ötesine bakmaya çalışıyorum. Son zamanlarda Paramparça dizisindeki baba karakterinin kızına sürekli ‘aşkım, hayatımın bir tanesi’ diye seslenmesinden bir daraldım ki, sormayın. Bu yüzyıllardır yapılagelen en büyük aile hatalarından biri. Adam eşiyle mutsuz, hatta bir ilişkileri bile yok ve aslında kızını karısının yerine koymuş. Bir babanın kızına aşkım demesi ne kadar mantıklı olabilir sizce? Tabii adamın bunu o niyetle söylemediğinin farkındayım, ama bazı şeylerin yeri vardır ve başka şeyle doldurulmamalıdır.
Hayata Dairhaber ve yazıları
Belki ben de bu kadar terapiye gitmeseydim, buna o kadar takılmazdım. Bir dönem o kadar çok dizim terapisine gittim ki, neredeyse eğitimini aldım diyebilirim. Tabii bu benim dizim yapacağım anlamına gelmez, ama köklerimizi aldığımız ve atalarımızdan bu yana taşıdığımız genlerimizde yapılan hataların hayatımızı nasıl kıskaç altına aldığını, kısıtladığını ve bizi farkında olmadan nasıl mutsuz ettiğini gördüm. Bir babanın kızına da ‘aşkım’ demesi böyle büyük bir hata işte. Kızının üzerine yüklediği rol o kadar ağır ki, kızı sürekli babası için yaşayacak. Bu kadar ağır bir yük kime iyi gelebilir?
Anne baba çocuk
O yüzden bir an önce bu tarz seslenmelerin ve ‘sevgi’ sözcüklerinin dizilerden kaldırılmasını talep ediyorum.
Hayata Dair haberleri GrafikTime son dakika haberleri
Diziler daha öğretici olsun, daha kaliteli olsun, daha eğitici olsun ve iyiler reyting uğruna harcanmasın. Medya bize tek bir çerçeve sunuyor, ama çerçevenin sınırlarını da reytingler belirliyor ve maalesef o sınırlar gitgide daha da daralıyor. Bir sonraki kuşak nasıl olacak, ciddi endişelerim var. O yüzden bu yazıyı okuyan herkesi televizyon, medya, dizi vb konularda daha seçici olmaya davet ediyorum.

Diziler ve gerçek hayatta yaşayamadıklarımız - aşk tutku heyecan - kişisel gelişim yazıları - Banu Conker

Yazan: Banu Conker - Hayata Dair Diğer makale ve yazılardan,

Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları

Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

İlginizi çekebilir

Diziler ve gerçek hayatta yaşayamadığımız duygular

Diziler

Bunlar da ilginizi çekebilir

http://bitutamtuz.com/diziler-neyi-dizerler/


http://bitutamtuz.com/reklamlari-izlediniz/

 

Yorum Ekle - Yorum oku

İsim soyisminiz:
Mail adresiniz:
Yorumunuz

Yorumunuz 48 saat içinde yorum yaptığınız sayfada yayına verilecektir. Yorumunuz yayınlandığında bunu size mail ile bildireceğiz. Adınızı ve yorumunuzu yazarken Türkçe karakter kullanmamanızı rica ederiz. Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz Hayata Dair

Yorumlarınız - Yorum ekle

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz ekleyin

 

Diğer makale, araştırma ve yazılardan

Hayata Dair

 

 

 
Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.org@gmail.com| gizlilik politikası