Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Cinsiyet Eşitsizliği Yazan: Zeynep Sertkaya

Özgecan Aslan olayı ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Yazan: Zeynep Sertkaya, GrafikSaati, 15 Şubat 2015

Canım ülkemde her kadın cinayeti işlendiğinde, yaşanan kadına karşı şiddet olaylarını her gördüğümde aklıma tek gelen temel neden : Toplumsal cinsiyet eşitliği

Yaratılış olarak yada evrimsel açıdan aynı olmadığımız ortada. Bunları bir kenara bırakıp artık meselenin özüne odaklanalım olmaz mı? Sonu olmayan yorum ve tartışmalardan bıkmadınız mı? Ben bıktım.

Yanlış konulara eğilip sorunları çözmediğimiz için yüreklerimize düşen, ocaklarımıza düşen ateşlerden de bıktım. Özgecan'ın melek olup gitmesinin nedeni toplumumuzdaki en büyük yara olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği'dir.

Ve... maalesef onun gördüğü zulmün tek sorumlusu o üç mahlukat değildir. Elini taşın altına koymayan , haklarını savunmayan , sadece bana adalet diyen ve toplum içinde eşit olma fikrinin benimsenmesini bile korkutucu bulan herkes Özgecan'ın vebalini üstlenmiştir.

Erkek evlatlarını kızlarından çok seven her ana-baba, kız öğrencilerine iltimas gösteren her öğretmen, bu zamanda kız çocuk sahibi olmak zor diyen her zihniyet, oğlu olacak insanın kız evlat ele gelin gidiyor diye akıl veren her aile büyüğü sorumludur, olanlardan ve olacaklardan.

Bu nedenle toplum olarak değişmek, zihniyetlerimizi gözden geçirmek, kanun ve yönetmeliklerimizi yenilemek mecburiyetindeyiz. Toplumsal rollerimizi kadın ve erkek olarak oynasak da, insan olmanın anlamını en kısa zamanda tekrar düşünüp özümsemeliyiz.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği'ni evimizden başlayarak gerçekleştirmeliyiz mesela. Herkes önce kendi kapısının önünü temizlemeli. "Meli, malı ... Eee?" diyorsunuz değil mi okurken? Eeesi bu üzgünüm. Herkes desteklemez, herkes kavramaz ve değişim bir an evvel başlamazsa; daha çok Özgecanlar için üzülür üç gün sonra da doğal olarak unuturuz. 

Özgecan Aslan olayı Özgecan Arslan cinayeti Katil zanlısı: Suphi Altındöken

Yazan : Zeynep SERTKAYA - all_butterflies[at]hotmail[.]com, sertkayazeynep[at]gmail[.]com
Tüm GrafikSaati yazıları

Kısa kısa (15/02/2015 itibarıyla)

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan Mersin'de eve gitmek için bindiği minibüsten diğer yolcular indikten sonra kendisine tecavüz etmeye kalkan şoföre direndi ve şoför Suphi A. tarafından bıçaklayarak öldürüldü.

Özgecan Aslan cinayetinin zanlılarının ifadelerine göre minibüs şoförü Suphi A., Özgecan'a tecavüz etmeye kalkınca genç kız direndi. Suphi A. genç kızı önce bıçakladı sonra da başına demir çubukla vurdu. Kati zanlısı Şuphi A. Babası ve arkadaşından yardım istedi.

Zanlılarının ifadelerine göre sanıklar Özgecan Aslan’ın cansız bedenini ormanlık bir alanda yaktılar.

Katil zanlısı Şuphi A. ifadesinde, genç kızın tırnaklarının arasında kendisine ait deri parçaları kaldığını ve DNA testinde yakalanmamak için kızın ellerini bileklerinden keserek yaktıklarını, sonra da cesedi yok ettiklerini söyledi.
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cinsiyet eşitsizliği ve Özgecan Aslan olayı hakkındaki açıklaması

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Mersin Tarsus'ta öldürülen Özgecan Aslan olayı hakkında şunları söyledi: “Kadınlarımıza, gençlerimize, çocuklarımıza yönelik şiddetin kaynağında eğitimsizliğinde yattığı söylenebilir, doğdur. Ama biz zaten eğitim müfredatında yaptığımız düzenlemelerle özellikle şiddet konusunda, cinsiyet eşitsizliği konusunda, demokratik eğitim konusunda, farklı görüşlere, tutumlara hoş görüyle yaklaşma konusunda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Daha da yapmamız gereken şeyler var. Ama ne kadar tedbir alırsanız alın zaman zaman bu tür müessif olaylarla da karşılaşılabiliyor" dedi.

Resim kaynak

Yazan: Zeynep Sertkaya, GrafikSaati

Zeynep Sertkaya

Tüm GrafikSaati yazıları

 çekebilir

Özgecan Aslan olayı ve toplumsal cinsiyet eşitliği - Yazan: Zeynep Sertkaya
Özgecanlara - Yazan: Banu Conker

Sosyal Medyada Biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.org[at]gmail.com  |  gizlilik politikası