Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

Su: Bulaşık makinesi yerleştirmek ve kişisel gelişim farkındalığı

Banu CONKER, Hayata Dair, kişisel gelişim yazıları, 24 Şubat 2014

Sadece bulaşık makinesi doldurmak olarak bakılan durum; aslında kişisel gelişim farkındalığı için bir araç. Nasıl mı?
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

 

 
Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü
 
Banu Conker

Orhan Veli bir şiirinde ‘hava bedava, su bedava’ demişti, ama artık biliyoruz ki, temiz hava almak için arabaya binip kilometreler boyu gitmek zorundayız. İçtiğimiz suya, kullandığımız suya para ödüyoruz, yani artık bedava yaşamıyoruz. Üstüne üstlük artık HES’ler, rant için kesilen ağaçlar doğanın dengesini bozuyor. Bir de bu aralar mevsimin gereği olan yağmurlar, kar yağmayınca ‘kuraklık kapıda’ manşetleri hayatımızı doldurmaya başladı.
Hayata Dair yazı ve makaleler
Ben bir şirkette çalışıyorum ve çaycımız yok. Mutfak işlerini bizim yapmamız gerekiyor. Mutfağımızda iki tane bulaşık makinemiz var. Yemekten sonra tabaklarımızı makineye yerleştiriyoruz. Bir süredir makinelerin nasıl doldurulduğuna dikkat etmeye başladım. Bardaklık kısmı boşken bardaklar tabakların konması gereken yere konuyor. Bardaklar o kadar özensiz yerleştiriliyor ki, 10 bardak sığabilecekken ancak altı bardak sığıyor. Neden olduğunu soramadım, ama benim bakış açımdan insanların bilinçsizliği ve kolaya kaçmaları diyebilirim. Evet, hayatı kolay yaşamak gerek, zorlamaya gerek yok, ama sınırlarımızı zorlamadan da olduğumuz yerde kalmamız kaçınılmaz. Biraz dikkatle ve bizden sonra gelecekleri düşünerek bulaşık makinesini bile kolayca tam kapasite doldurabiliriz.
Hayata Dair
Sadece bulaşık makinesi doldurmak olarak bakılan bu durum aslında kişisel gelişim farkındalığı için bir araç. Nasıl mı?
Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
Sadece kendini düşünen tabağını ilk gördüğü boşluğa özensizce koyar, kendi üstüne düşeni yaptığı için mutludur, ama ondan sonra gelen tabağına yer bulamayabilir. (bazen tabakları yamuk yerleştiriyorlar, bu da iki tabaklık yere bir tabak konması demek) İşte asıl bencillik budur.
Haberler
Bulaşık makinesinin dolup dolmadığına dikkat etmeden çalıştıranlar su ve elektrik hesabı yapmayanlar, kaynaklara saygısı olmayanlar diyebilirim. Ben bunlara önem verdiğim için bazen arkadaşlarım arasında çok para hesabı yapıyor gibi görünürüm. Aslında o sırada üzüldüğüm daha az su ile daha çok iş yapabilmek, az elektrik harcayarak nükleer santrallerin yolunun kapatılmasıdır.
Banu Conker kişisel gelişim yazıları ve makaleler: Su
Eh, siz de ‘aman bir kişinin düşünmesiyle nükleer santral engellenir mi?’ diyenlerdenseniz; O zaman siz de bana katılın ve yan komşunuz da katılsın. Gördünüz mü, üç kişi olduk bile. Bizler durmadan tüketiyoruz, bu kaçınılmaz, ama hiç olmazsa dünyayı tüketmeden de yaşayabiliriz. Madem ki, iyi anne baba olmaya çalışıyoruz, hiç olmazsa çocuklarımızdan ödünç aldığımız dünya adına bu kadarını yapalım.

Yazan: Banu Conker - Hayata Dair  Makale yazı şiir öykü denemeBanu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları

Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Hayata Dairkişisel gelişim yaşam

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası