Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

grafiksaati online kültür sanat dergisi grafiksaati.org grafiksaati reklam ajansı
 
Banu Conker'in tüm GrafikSaati yazıları
 
Banu Conker'in GrafikSaati kişisel gelişim yazıları
 
Banu Conker GrafikSaati annelik yazıları
 
Banu Conker diğer GrafikSaati yazıları

 

#yanındayızcocuk - Yanındayız Berkin Elvan

Banu CONKER, GrafikSaati kültür sanat dergisi, Banu Conker tüm GrafikSaati yazıları, 10 Mart 2014

Banu Conker grafiksaati kadınlar kulübü

Banu Conker

DMCA.com

Berkin Elvan... Mahallesi ve okulu dışında fazla tanınmayan, 14 yaşında bir çocuk. Bir annenin evladı, bir babanın çocuğu... Bir gün sadece ekmek almak için evinden çıkmış. Ve o gün başından vuruluyor Berkin, ekmek almaya giderken.
Grafik Saati kültür sanat dergisi yazı ve makaleler
Her çocuk ekmek almaya gider halbuki, 14 yaşın sorumluluklarından biridir, anne bakkala gönderdiğinde eve ekmek almak. Ama o gün farklı bir gündü, havada biber gazlarının kapsülleri, plastik mermiler uçuşuyordu. Ve bir tanesi Berkin’in başına isabet etmiş. Ben hala onu tanımıyorum.
GrafikSaati kültür sanat dergisi haber ve yazıları
Berkin hastaneye kaldırıldı ve başından vurulduğu günden beri uyuyor hastanede. Artık onu tanıyorum. Artık onu bütün Türkiye tanıyor, Gezi’deki herkes, Gezi’yi uzaktan izleyen herkes tanıyor onu. Berkin artık hepimizin oğlu, kardeşi, tanıdığı oldu. Başından vurulduğu günden beri 286 gün geçti bu yazı yazılırken.
286 gün boyunca uyumak ne demek? 286 gün boyunca gözünü açmamak, konuşmamak, yemek yememek, duygusal iletişimde bulunmamak, hareket etmemek demek... Hastaneye yatırıldığında 45 kiloymuş Berkin, şimdi ise 16 kilo. Kasları eriyip gitmiş.
GrafikSaati haberler son dakika haberleri
Bir anne olarak dua ettim Berkin için, ona şifa gönderdim. Dünya üzerindeki çoğu şifacının katılım gösterdiği the-dhn.org sitesinden onun için şifa istedim. Aylar boyu Kanada’dan, Hindistan’dan, Yeni Zelanda’dan ve daha bir çok yerden Berkin için şifalar geldi, onu anlatmak için Gezi’yi anlattım şifacılara, Gezi’nin belgesel videolarını yolladım. Berkin bilmiyor, ama Gezi’nin tanıtım neferi oldu.
Anne baba çocuk
Bizler dünya üzerinde bedenlenmiş ruhlarız. Bazen dünyada kalmayı istemeyiz, gitmek için fırsat kollarız. Bazen fırsat olsa da gitmeyiz. Ama bazen de arada kalırız. Berkin bana göre arada kaldı, kararını vermedi henüz. Biz kalmasını istiyoruz. Anne babasının aylardır süren direnci mutlulukla sonuçlansın istiyoruz. Berkin bir kapsüle yenik düşmesin diyoruz, aslında o kapsüle çok daha fazla anlam yüklüyoruz. Hepimiz için o anlam başka bir sözcükle anlatılabilir, o yüzden yorumu size bırakıyorum.
Grafik Saati kültür sanat dergisi yazı ve makaleler
Son zamanlarda Twitter ve Facebook’ta herkes, Berkin’e uyan diyor. İlk başta ben de dedim, ama artık sadece ‘yanındayım çocuk’ diyorum. Uyanmak, uyanmamak ve burada kalıp kalmamak artık Berkin’in kararı olacak. Onun kararına saygı göstermek benim boynumun borcu. Onun için artık uyan demiyorum, senin için ne iyiyse, ne hayırlıysa o olsun Berkin. Seni hiç tanımadım, sen beni hiç bilmiyorsun, ama işte böyle kısmetmiş seni tanımak. Seni seviyorum çocuk, yanındayım.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Berkin Elvan protestoları: CHP HDP iki gün yas ilan etti

Berkin Elvan öldü Türkiye ayağa kalktı

Berkin Elvan hayata gözlerini kapadı

#yanındayızcocuk - Yanındayız Berkin Elvan

Gezi Parkı arşivi

Yazan: Banu Conker - GrafikSaati  Makale yazı şiir öykü deneme

Banu Conker'in tüm GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker GrafikSaati annelik yazıları

Banu Conker'in diğer GrafikSaati yazıları

Diğer makale, araştırma ve yazılardan


GrafikSaati kültür sanat dergisi yaşam

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası