Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

 

 

Bilinen ilk yok oluş, büyük ölüm ve kıyamet: 252 milyon yıl önce dünyadaki her şey neden öldü

Feryal Şanlıtop, Hayata Dair Bilim Teknoloji, 28 Haziran 2014
Bilim insanlarının genel kabulüne göre, 252 milyon sene önce dünyadaki canlıların tamamına yakını öldü.

Bilim insanları 252 milyon yıl önce yaşanan büyük yok oluş ve "Büyük Ölüm" teorisiyle ilgili olarak değişik hipotezler üzerine araştırmalar yapıyor.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Araştırmacılar 252 milyon yıl önce yaşanan büyük yok oluş konusunda, asteroitler, yanardağlar, kömür yangınları gibi durumların üzerinde yoğunlaşsa da, araştırmayı yapan Massachusetts Technology Institute diğer hipotezlerden çok metan gazı üreten bir mikrop teorisi üzerinde duruyor.
Hayata Dair haberler son dakika haberleri
Massachusetts Technology Institute ekibinin başındaki isim olan Daniel Rothman, büyük yanardağ patlamaları ve kimyasal değişimlerin dünya tarihinin aynı dönemine denk geldiğini ve bu dönemde iklimin yanı sıra okyanusların kimyasında da önemli değişikliklerin olduğunun bilindiğini söylüyor.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Daniel Rothman o dönemden kalan kayalar incelendiğinde, dünya sisteminde büyük bir karbon girişinin yaşandığının anlaşıldığını ve karbon kaynağının büyük olasılıkla karbon dioksit gazı olduğunu düşündüklerini ifade ediyor.
Anne baba çocuk
Daniel Rothman, yanardağ patlamalarından gelen karbon dioksit gazının sera gazı etkisi yaptığını, okyanusların asidik hale gediğini bildiklerini ancak bunun tek başına küresel geo-kimyasal değişimi açıklayamayacağını iddia ediyor.
Hayata Dair son dakika haberleri haberler
Massachusetts Technology Institute tarafından yapılan araştırmaya göre 252 milyon yıl önce yaşanan büyük yok oluşun esas sorumlusu metan gazı üreten bir mikrop. Rothman'a göre metan üreten bir deniz mikrobu Büyük Ölüm’ün sorumlusu olabilir. Uzmanlar Büyük Ölüm ve büyük yok oluş teorileri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Bilim dergilerinde konuyla ilgili olarak farklı ekipler tarafından yapılan çok sayıda araştırma ve yazı çıkıyor. Büyük yok oluş teorisiyle ile ilgili olarak çok sayıda hipotez olmakla beraber  Massachusetts Technology Institute tarafından ortaya atılan metan üreten mikrop hipotezi bilimsel çevrelerde ses getirdi.

Hayata Dair Online Kültür Sanat Dergisi

 

DMCA.com

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.org@gmail.com  |  gizlilik politikası