Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Yok oluş teorisi

Yok oluş teorisi

Bilim insanlarının genel kabulüne göre, 252 milyon sene önce dünyadaki canlıların tamamına yakını öldü.

Bilim insanları 252 milyon yıl önce yaşanan büyük yok oluş ve "Büyük Ölüm" teorisiyle ilgili olarak değişik hipotezler üzerine araştırmalar yapıyor.

Araştırmacılar 252 milyon yıl önce yaşanan büyük yok oluş konusunda, asteroitler, yanardağlar, kömür yangınları gibi durumların üzerinde yoğunlaşsa da, araştırmayı yapan Massachusetts Technology Institute diğer hipotezlerden çok metan gazı üreten bir mikrop teorisi üzerinde duruyor.

Massachusetts Technology Institute ekibinin başındaki isim olan Daniel Rothman, büyük yanardağ patlamaları ve kimyasal değişimlerin dünya tarihinin aynı dönemine denk geldiğini ve bu dönemde iklimin yanı sıra okyanusların kimyasında da önemli değişikliklerin olduğunun bilindiğini söylüyor.

Daniel Rothman o dönemden kalan kayalar incelendiğinde, dünya sisteminde büyük bir karbon girişinin yaşandığının anlaşıldığını ve karbon kaynağının büyük olasılıkla karbon dioksit gazı olduğunu düşündüklerini ifade ediyor.

Daniel Rothman, yanardağ patlamalarından gelen karbon dioksit gazının sera gazı etkisi yaptığını, okyanusların asidik hale gediğini bildiklerini ancak bunun tek başına küresel geo-kimyasal değişimi açıklayamayacağını iddia ediyor.

Massachusetts Technology Institute tarafından yapılan araştırmaya göre 252 milyon yıl önce yaşanan büyük yok oluşun esas sorumlusu metan gazı üreten bir mikrop. Rothman'a göre metan üreten bir deniz mikrobu Büyük Ölüm’ün sorumlusu olabilir. Uzmanlar Büyük Ölüm ve büyük yok oluş teorileri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Bilim dergilerinde konuyla ilgili olarak farklı ekipler tarafından yapılan çok sayıda araştırma ve yazı çıkıyor. Büyük yok oluş teorisiyle ile ilgili olarak çok sayıda hipotez olmakla beraber  Massachusetts Technology Institute tarafından ortaya atılan metan üreten mikrop hipotezi bilimsel çevrelerde ses getirdi.

GrafikSaati Online Kültür Sanat Dergisi

Resim kaynak Photo

 

Sosyal Medyada Biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası