Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

yeni yıl

 
Yeni yıl şarkısı Jingle bells

Yeni yıl meditasyonu ve yeni yıl planları

Yeni bir yıla hazır mıyız? Meditasyon

Geldi, geliyor. Ne yapacağız, nasıl kutlayacağız derken yeni yıla çok az kaldı. Nedense her yılbaşından önce bana bir zaman atlaması yaşayacakmışım gibi gelir. Sanki bir devir kapanır, yeni bir devir açılır, ama yılbaşı sabahı kalktığımda da her gün yaşadıklarımı aynen yaşayacağımı, yeni yılın da bir tekrar olduğunu düşünürüm. Bunu her yılbaşında deneyimlemekten bıkmadım henüz. Tabii hiçbir günümüz bir öncekinin aynısı değil, her sabah farklı bir insan olarak kalkıyoruz, biraz daha deneyimli, biraz daha derslerini almış olarak. Tek farkımız bazılarımız bunu erken fark etmeye başlıyor, bazılarımız hiç fark etmeden yaşıyor.

Doğa nasıl da her şeyi bizim için hazırlıyor. Mevsimler aslında bize ders veren döngüler gibi, önce tohumu ekiyoruz baharda, sonra suluyoruz bol bol, bekliyoruz, sabrediyoruz yazın sonuna kadar, sonra hasadını yapıyoruz ektiklerimizin ve kışın soğuklarda biçtiklerimizi tüketiyoruz. Eskiler tüketirken de üretirlerdi. Örneğin domates çekirdekleri tekrar tohum olurdu, artık öyle bir şey yok. Her şey hazır elimize veriliyor, verilmese de bekliyoruz. Ve insanoğlunun buluşu zaman sayesinde mevsimleri aylara böldük ve yıl kavramı ortaya çıktı. Doğada nasıl eskiyi bırakmadan yeniye yer açılmıyorsa, yeni yıl gelirken de eski yılı bırakmak gerekli. Zaten her yere tarih olarak yeni yılın tarihini yazmaya başlayacağız bir süre sonra. Ben daha farklı bir şeyi ifade etmek istiyorum şimdi: Artık ihtiyacımız olmayan ne varsa bırakmak, tutunduğumuz, onsuz olamayacağımızı düşündüğümüz bağımlılıklarımızı bırakmak, korkularımızı bırakmak. Neden rahatsız olduysak, hangi huyumuz bizi mutsuz ettiyse onu bırakmak. Böylece daha hafif girebiliriz yeni yıla.

Şimdi yeni yıl gelmeden alın bir kağıt, kalem önünüze. Başlayın yazmaya, ne yazacağını bilmiyorsanız başlığı şu şekilde yazabilirsiniz: Yeni yılda neyi bırakmaya hazırım? Size ne kadar anlamsız gelirse gelsin, yazmaya başlayın, hatta ilk başta alınıza bir şey gelmeyebilir. Yine de yazın. Önce kendinize bir süre belirleyin, ben 15 dakikadan yanayım her zaman. 15 dakika boyunca elinize izin verin. Eliniz yüreğinizden geçenleri kağıtta şekillendirecek. Ve siz bile şaşıracaksınız yazdıklarınıza. Benim başıma çok geldi, oradan biliyorum.

15 dakikanın sonunda mümkünse yakın yazdıklarınızı ve bir an için gözlerinizi kapayıp rahatlığı, hafifliği hissedin ya da başka bir şeyi. Yakmanız mümkün değilse yaktığınızı hayal ederek yırtın bütün kağıtları parça pinçik. Şimdi sıra yeniye geldi. Yeni yıl için hedefleriniz ne? Neler olsun istiyorsunuz? Temiz bir kağıda yeni yıl hedeflerinizi yazın. Tek şart hepsini olumlu ve oldu şeklinde yazmak. Örneğin istediğim lacivert renkte Opel Astra otomobili aldım, kredilerimi bitirdim. Okulda tüm sınavlarımı kolaylıkla geçtim. Bu sizin yeni yılın  sonunda hedeflerinize ulaşmış olduğunuz halinizle yazdığınız bir mektup olacak. Veee şimdi son şart: Bu mektubu 40 gün boyunca gün atlamadan okuyacaksınız. Sonra da mektubunuzu yeni yıldan bir sonraki yıla girerken yakmak üzere saklayın. Ben hepsinin olacağından eminim. Ve öyle de oldu. Hepinize barış, huzur, sağlık, mutluluk ve bolluk bilincinde yeni bir yıl dilerim.

Gelecek en güzel Deterjan ve yeni yıl

Yazan: Banu CONKER, GrafikSaati 30 Aralık 2014 Banu Conker tüm GrafikSaati yazıları,

Diğer makale ve yazılardan,

İlginizi çekebilir: Yeni yılda herşey için bir ajanda - Banu Conker

Banu Conker

Banu Conker grafiksaati kadınlar kulübü

Banu Conker

Sosyal Medyada Biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası