Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

 

Kapitalizm, tüketim toplumu ve tüketim alışkanlıklarımız

Banu CONKER, Hayata Dair Kişisel gelişim, 28 Mayıs 2014 Banu Conker tüm Hayata Dair yazıları,

 

 
Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü
 
Banu Conker

Ülkemiz kötü günlerden geçiyor. Hala Soma faciasının acısını atlatamadık ve bu uzun süre de mümkün olmayacak. Önemli olan derslerimizi alabilmemiz. Biz ne yapabiliriz diye sorulur her seferinde. Biz mi maden yasasını düzenleyeceğiz, biz mi madenleri düzelteceğiz, biz mi bütün meslek gruplarının, insanların dertlerine çare olacağız?
Hayata Dair Kültür Sanat Dergisiyazı ve makaleler
Hayır, biz hiçbiri olmayacağız, biz bunları yaptıran olacağız, çünkü biz tüketiciyiz, çünkü biz müşteriyiz ve müşteri velinimettir. Madenciler öldü, kurtulan madenciler de ölümü göze alarak tekrar madene inmek zorunda, çünkü kredi borçları var ve onları ödemek zorundalar. Çiftçilik, hayvancılık öldürülmüş Soma’da önceden, herkes madene mecbur.
Hayata Dairhaber ve yazıları
Peki biz bu kadar tüketmeye mecbur muyuz? Markete gittiğinizde kaç raf var, kaç çeşit makarna, kaç çeşit süt şişesi, kaç çeşit şekerli yiyecek, kaç çeşit kurabiye var? Her gün yeni bir paketle karşı karşıyayız. Tüketmemiz gerekiyor sürekli. Biz istemesek de, ister duruma gelmemiz için ellerinden geleni yapıyorlar. İşte bu kapitalizm. İhtiyacından fazlası tüketmek... O yüzden hiçbir şey yetmiyor, o yüzden elektrik, su doğanın bize verdiğinden daha fazla tüketiliyor. O yüzden ağaçları kesmek yetmiyor. Neden yetmiyor elimizdekiler? Dolabımızın içi yığınlarca elbise ile doluyken bu yıl kırmızı moda diye kırmızı bir elbiseye ihtiyacımız var mı? Moda da aslında tüketimi yaratan bir şey değil mi?
Anne baba çocuk
Tüketim en çok nerede kendini gösteriyor? Kredi kartlarımızda, henüz elimize geçmeyen paramızı harcıyoruz. Parayı elimize almadan bankaya yatırıyoruz aybaşlarında, elimizde para kalmayınca gelsin tekrar kredi kartı.
Hayata Dair haberleri GrafikTime son dakika haberleri
Yeni kölelik sisteminin zincir halkaları bunlardan oluşuyor, kredi kartları, kredi borçları ve aslında ihtiyacımızın ötesinde oluşturulmuş fatura ödemeleri.
Banu Conker yazı ve makaleleri
Benim dedem Orman Fakültesi’nde devlet memuru idi, alelade bir muhasebe memuru. Koca daktilosu hala evimde durur. Dedem devlet memurluğu maaşıyla iki kızına ve eşine bakmış, üstüne üstlük İstanbul gibi bir yerde üç katlı bir apartman yaptırabilmiş 1960lı yıllarda. Sanırım o zamanlar rüşvet olayları bu kadar yoktu, dedemin dürüst bir insan olduğunu da biliyorum, ama siz inanmak zorunda değilsiniz tabii Şimdi bunu yapabilmek mümkün mü, rüşvet almayı hesaba katmazsak. Bir zamanlar kendimi dedemle karşılaştırıp, neden ben evi geçindirmeyi bile beceremiyorum, sürekli borcum var, sürekli kredi çekiyorum diye düşünürken en sonunda bir gün cevabı buldum. O zaman buzdolabı bile yoktu, tel dolaba konurdu yiyecekler, stok yapılmaz, her şey az az alınır, çöpe gitmezdi. Bir çocuğun giydiğini büyüdüğünde diğeri giyerdi. Kimsenin bana yenisi alınsın derdi yoktu. Gömlek yakaları ters çevrilir, tekrar giyilir, çorapların delik yerleri örülürdü. O zaman cep telefonları da yoktu, internet paketi deseniz size uzaylı gözüyle bakılırdı. İşte bunları fark ettiğimde bütçe yapmaya başladım. Gereksiz nelerim var hayatımda, cüzdanımda para olmasını engelleyen neler var? İşte bunları araştırarak kapitalizme balta vurmaya başladım, şu anda kaç kişi böyle yaşıyor bilmiyorum, ama tüketim modelimizi değiştirmezsek ülkemizin ve dünyanın elimizden gideceğini biliyorum.
Banu Conker Hayata Dair makaleleri yazıları
Bana katılır mısınız? Bir ay boyunca nelere para harcadığınızı yazarak, sonra da bunlar gerekli mi, ihtiyaç mı yoksa benim isteğim mi diyerek ayırabilirsiniz. Sonraki bir ay da almak istediklerinizi almayıp onları not ederseniz ne kadar kara geçtiğinizi görebilirsiniz, ama isteklerinize ‘ama bu benim ihtiyacım’ kandırmacasına kaçmadan... Var mısınız?

Yazan: Banu Conker - Hayata Dair Diğer makale ve yazılardan,
Editör: Belgin Elçioğlu Hayata Dair

Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları
Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları


Diğer makale, araştırma ve yazılardan

Hayata Dair

Sosyal paylaşım
Twitter Google +1
 

 

Facebook  
 
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

 

Kapitalizm, tüketim toplumu ve tüketim alışkanlıklarımız Makale, Yazan: Banu Conker
illustration - illistirasyon: http://annabrixthomsen.com/tag/consumer-democracy/
  Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com@gmail.com| gizlilik politikası