Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Dolunay ve uyku Dolunay uyku düzenini bozar mı?

Dolunay ve uyku Dolunay uyku düzenini bozar mı?

Ayın evreleri ve uyku düzeni üzerine farklı deneklerle yapılan iki ayrı araştırma, birbirine taban tabana zıt sonuçlar verdi. Max Planck Psikiyatri Enstitüsü'nün yaptığı 2. araştırmaya göre, dolunay genel kabulün aksine uyku düzenini etkilemiyor. Almanya'nın Münih kentinde bulunan Max Planck Psikiyatri Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonucuna göre, dolunayın uykusuzluğa yol açmadığı belirlendi.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Araştırmacılar, çalışmaya 2013 ila 2014 yılları arasında 30 ve 50 kişinin katıldığı iki araştırmayla başladı. İlk çalışmanın sonucuna göre, dolunayın olduğu gecelerde uyku sürecinin daha kısa olduğu ve rüya görülen REM evresinde ayın diğer evrelerine göre farklılıklar olduğu tespit edildi. Araştırmacılar küçük katılımlı çalışmalarda tesadüfi sonuçlar oluşabileceğini düşünerek çalışmayı 1256 denek ile beraber 2 bin 97 gece boyunca tekrarladı. 1256 kişiyle tekrarlanan geniş katılımlı uyku ve Ay'ın evreleri çalışmasında ilk araştırmadan farklı sonuçlar çıktı. Son araştırmada uyku düzeni ve ayın evreleri açısından istatistiki açıdan bir ilişki (korelasyon) olmadığı tespit edildi.

İki çalışmanın birbirine zıt sonuçlar vermesi nedeniyle, uyku düzeni ve ayın evreleri arasında bir ilişkinin olup olmadığının tespiti amacıyla yeni çalışmaların yapılması bekleniyor.

GrafikSaati Online Kültür Sanat Dergisi

Dolunay ve uyku Dolunay uyku düzenini bozar mı?

Sosyal Medyada Biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası