Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

 

 

Dolunay uyku düzenini bozar mı?

Feryal Şanlıtop Hayata Dair , 28 Haziran 2014
Ayın evreleri ve uyku düzeni üzerine farklı deneklerle yapılan iki ayrı araştırma, birbirine taban tabana zıt sonuçlar verdi. Max Planck Psikiyatri Enstitüsü'nün yaptığı 2. araştırmaya göre, dolunay genel kabulün aksine uyku düzenini etkilemiyor.

Almanya'nın Münih kentinde bulunan Max Planck Psikiyatri Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonucuna göre, dolunayın uykusuzluğa yol açmadığı belirlendi.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Araştırmacılar, çalışmaya 2013 ila 2014 yılları arasında 30 ve 50 kişinin katıldığı iki araştırmayla başladı.
Hayata Dair haberler son dakika haberleri
İlk çalışmanın sonucuna göre, dolunayın olduğu gecelerde uyku sürecinin daha kısa olduğu ve rüya görülen REM evresinde ayın diğer evrelerine göre farklılıklar olduğu tespit edildi.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Araştırmacılar küçük katılımlı çalışmalarda tesadüfi sonuçlar oluşabileceğini düşünerek çalışmayı 1256 denek ile beraber 2 bin 97 gece boyunca tekrarladı.
Anne baba çocuk
1256 kişiyle tekrarlanan geniş katılımlı uyku ve Ay'ın evreleri çalışmasında ilk araştırmadan farklı sonuçlar çıktı. Son araştırmada uyku düzeni ve ayın evreleri açısından istatistiki açıdan bir ilişki (korelasyon) olmadığı tespit edildi.
Hayata Dair son dakika haberleri haberler
İki çalışmanın birbirine zıt sonuçlar vermesi nedeniyle, uyku düzeni ve ayın evreleri arasında bir ilişkinin olup olmadığının tespiti amacıyla yeni çalışmaların yapılması bekleniyor.

Hayata Dair Online Kültür Sanat Dergisi

 

DMCA.com

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.org@gmail.com  |  gizlilik politikası